Patriarku serb akuzohet se po përpiqet të ringjallë “Serbinë e Madhe”

22:51 | 25 Tetor 2017

Bashkësia Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë ka akuzuar Patriarkun serb, Irinej për deklaratat e tij, duke thënë se po përpiqet të ringjall idenë e rrezikshme të “Serbisë së Madhe”.

Ata iu drejtuan deklaratës së Patriarkut serb gjatë Panirit të Librit mbrëmë ku tha se “ne duam atdheun tonë, kudo që serbët jetojnë është Serbi, edhe nëse ata janë në Bosnje, Mal të Zi apo në ndonjë vend tjetër”, transmeton Indeksonline.

Kjo deklaratë u prit me shqetësim dhe zemërim në mesin e myslimanëve të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe në rajon.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara