Mposhtet Arsenali, City kampion i Premier Leagues

20:37 | 20 Maj 2023
Orgesa Haziri

Manchester City është zyrtarisht kampion i Premier Leagues për të tretin sezon radhazi pas humbjes 1-0 të Arsenalit ndaj Nottingham Forest.

Ky rezultat do të thotë se skuadra e Pep Guardiolës nuk mund të kapet me dy ndeshje të mbetura dhe ata do të ngrenë trofeun e Premier League për herë të pestë në gjashtë sezonet e fundit.

City është skuadra e parë që fiton titullin tre vjet radhazi që kur Manchester United arriti suksesin mes viteve 2006 dhe 2009, dhe vetëm skuadra e tretë që e ka bërë këtë në historinë e kompeticionit (me tjetrin gjithashtu është United midis 1998 dhe 2001 ).

Për pjesën më të madhe të sezonit, kampionët në fuqi ishin prapa Arsenalit në garën për titull, por një seri fitoresh prej 13 ndeshjesh (që përfshinte një fitore 4-1 ndaj Topçinjve) përfundimisht i pa ata të kalonin skuadrën e Mikel Artetës.

Ardhja e Erling Haaland nga Borussia Dortmund verën e kaluar ka qenë padyshim një pjesë kyçe e suksesit të Cityt, me 22-vjeçarin norvegjez që ka shënuar rekord 36 gola në Premier League këtë sezon.

Por pothuajse çdo lojtar në skuadër ka luajtur një rol me ndikim në javët e fundit, me lojtarë si Ruben Dias, John Stones, Nathan Ake, Rodri, Kevin De Bruyne, Ilkay Gundogan, Bernardo Silva dhe Jack Grealish që të gjithë kanë fituar vlerësime për paraqitjet e tyre.

Sezoni i Cityt nuk ka përfunduar këtu, dhe ata tani do të synojnë të bëhen skuadra e parë që nga Manchester United në 1998/99 që fiton titullin e Premier League , FA Cup dhe Champions League në të njëjtën sezon.

Ata do të përballen me Manchester United në finalen e FA Cup në Wembley më 3 qershor, përpara se të përballen me Interin në finalen e Champions League në Stamboll shtatë ditë më vonë./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale