Studimi izraelit: 11 përqind e fëmijëve shfaqin shenja afatgjate të sëmundjes së koronavirusit

08:15 | 16 Shtator 2021

Më shumë se 10 përqind e fëmijëve izraelitë të diagnostifikuar me koronavirus tregojnë shenja të të ashtuquajtures sëmundje afatgjate nga koronavirusi, njoftoi Ministria e Shëndetësisë në Izrael.

Sondazhi i kryer nga Ministria e Shëndetësisë tregoi se 30 përqind e atyre që kanë pasoja afatgjata kanë probleme mentale më pas, transmeton portal arbresh.info

Sipas të dhënave të mbledhura nga një sondazh i mëvonshëm i prindërve të 13,864 fëmijëve të moshës 3 deri në 18 vjeç të cilët ishin shëruar nga virusi, 11.2 përqind raportuan simptoma të koronavirusit afatgjatë.

Pse fëmijët i duan kaq shumë dinosaurët?

Nga ata që raportuan simptoma afatgjata, 1.8 përqind e fëmijëve nën moshën 12 vjeç dhe 4.6 përqind midis moshës 12 dhe 18 vjeç kishin simptoma gjashtë muaj pas sëmundjes, tregoi hulumtimi, duke vënë në dukje se probabiliteti u rrit me moshën.

Midis atyre 12 deri në 18, shanset për t’u infektuar me koronavirus ishin më të larta në mesin e atyre që kishin shfaqur simptoma më parë.

Më shumë se 200,000 fëmijë nën moshën 18 vjeç rezultuan pozitivë në Izrael, rreth gjysma e të cilëve ishin asimptomatikë, tha studimi.

Koronavirusi bën që trupi të prodhojë një përgjigje imune afatgjatë që sulmon trupin në vend të virusit, gjë që mund të shpjegojë pse disa pacientë vazhdojnë të kenë simptoma të ndryshme shumë kohë pas pastrimit të infeksionit, kanë zbuluar shkencëtarët.

Infeksioni mund të shkaktojë probleme të ndryshme, përfshirë trurin, enët e gjakut dhe mëlçi.

Simptomat e vazhdueshme të sëmundjes shfaqen zakonisht në formë të lodhjes./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale