Google ADS

Çfarë ndodh nëse ndaloni papritur të pini kafe?

12:51 | 28 Janar 2022

Njerëzit ndahen në ata të varur nga kafeja dhe nga ata që pinë kafe në formë të moderuar.

Megjithatë, çfarë do të ndodhë nëse papritmas vendosni të ndaloni së piri kafe?

Është më mirë që gradualisht të reduktoni sasinë e kafesë që pini në ditë dhe t’i jepni vetes kohë për t’u përshtatur me ndryshimet. Trupat tanë bëhen të varur nga kafeja dhe eliminimi i saj nga dieta juaj mund të shkaktojë papritur disa simptoma të pakëndshme, të njohura edhe si tërheqja e kafeinës, transmeton portal arbresh.info

Dhimbjet e kokës
Nëse jeni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke të tmerrshme, me siguri e dini se një filxhan kafe e ngrohtë dhe e fortë mund ta largojë këtë dhimbje. Kjo ndodh sepse kafeja ngushton enët e gjakut në trurin tuaj. Kur papritmas vendosni të hiqni kafenë nga dieta juaj, kjo shkakton hapjen e enëve të gjakut, gjë që rrit rrjedhjen e gjakut në tru.
Prandaj edhe trupi i reagon këtij ndryshimi të papritur në rrjedhën e gjakut me dhimbje koke të dhimbshme që do të zgjasin derisa truri përshtatet me rritjen e rrjedhjes së gjakut.

Ndiheni të shqetësuar

Sado kontradiktore që të tingëllojë, heqja dorë e kafes në fakt mund t’ju bëjë edhe më nervozë. Edhe pse kafeina mund t’ju bëjë të ndiheni nervoz, trupi juaj bëhet i varur mendërisht dhe fizikisht prej saj. Nëse papritmas ndaloni së piri kafe, mund të ndiheni të shqetësuar dhe të stresuar.

Nëse jeni mësuar ta pini filxhanin e kafesë me sheqer ose shurupe të ëmbla, mund të ndjeni edhe simptomat e një krize sheqeri, e cila mund të shkaktojë nervozizëm edhe më të forte, transmeton portal arbresh.info

Ndikon në lëkurë

Ankthi që jep ndërpreja e kafes mund t’ju bëjë që të djersiteni dhe zemra juaj të rrahë shumë më shpejt, prandaj kjo ndikon për të keq në lëkurë. Kjo për shkak se nxit prodhimin e kortizolit, i njohur gjithashtu si hormoni i stresit, i cili ndikon në poret e lëkurës tuaj dhe shkakton një rritje të prodhimit të yndyrës. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në bllokim të poreve, pika të zeza dhe lëkurë që duket e yndyrshme dhe e yndyrshme. Stresi dhe ankthi janë armiqtë më të këqij të lëkurës tuaj dhe madje mund të shkaktojnë plakje të parakohshme të lëkurës tuaj.

Marrëmendja

Nëse pini kafe, duhet ta dini se trullosjen e mëngjesit e heq pikërisht ajo. Por sapo të merrni vendimin për të ndaluar pirjen e kafesë, trupit tuaj i duhet kohë për t’u përshtatur me këto ndryshime mund të përjetoni marrëmendje. Këto simptoma zakonisht zgjasin deri në 9 ditë dhe duhet kohë që trupi juaj të mësohet me ndryshimin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale