Pendarovski: Pandemia Covid-19 ka treguar rëndësinë e solidaritetit, unitetit dhe besimit të ndërsjellë

12:23 | 9 Maj 2021

Festimi i 9 Majit na kujton vizionin fisnik të Schumann për krijimin e një Evrope të bashkuar. Për më shumë se 7 dekada, BE-ja është zgjeruar dhe thelluar. Krijon një hapësirë ​​të paqes, pajtimit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut nga kontinenti Evropian, tha Presidenti i RMV-së, Stevo Pendarovski me rastin e Ditës së Evropës.

“Pandemia Covid-19 ka treguar rëndësinë e solidaritetit, unitetit dhe besimit të ndërsjellë. Zgjoi ndërgjegjësimin se vetëm së bashku mund të kapërcejmë sfidat me të cilat përballemi.

I përgëzoj qytetarët evropianë dhe të gjithë zyrtarët e BE-së për 9 maj, Ditën e Evropës dhe fitoren mbi fashizmin!”, tha Pendarovski.

Одбележувајќи го 9 Мај се потсетуваме на благородната визија на Шуман за создавање на обединета Европа. Повеќе од 7…

Posted by Stevo Pendarovski on Sunday, 9 May 2021

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara