Dronët do t’i zëvendësojnë rojet e plazhit!

20:56 | 4 Gusht 2018

Interesant, njëkohësisht edhe shumë efikas, është përdorimi i dronëve për shpëtimin e jetës së njerëzve kur ata gjenden në rrezik.

Kjo shihet në një video se si përmes dronit mundësohet shpëtimi i dy personave nga valët e mëdha, njofton BoingBoing, transmeton KlanKosova.

Kjo formë testimi duket se nuk do të mbetet vetëm në Australi, pasi në nëntor të këtij viti edhe Italia do të prezantojë projektet e para në Sea Drone Tech Summit.

Këto projekte do të ofrohen në tre “seanca” , ku do të testohen edhe modelet që do të mund të ndihmojnë edhe nën ujë.

Besohet se versioni më i madh i dronëve shpëtimtarë do të jetë i pajisur me një gomë që do të fryhet, e cila do të përdoret në raste të mbytjes së mjeteve lundruese.

Ky Samit do të organizohet në Gallipoli dhe do të jetë dyditor.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara