Rritet lehtë epërsia e Biden në Nevada

19:24 | 5 Nëntor 2020

Joseph R. Biden Jr, ka rritur udhëheqjen e lehtë ndaj presidentit Trump në Nevada nga 8,000 vota në rreth 12,000 pas numërimit të më shumë votave, bëjnë të ditur zyrtarë të zgjedhjeve.

Biden tani kryeson ndaj Trump me vetëm pak nën një për qind, transmeton portali arbresh.info

Nevada ka gjashtë vota elektorale dhe e tërë vota e Ditës së Zgjedhjeve është numëruar, votat me postë dhe fletëvotimet e përkohshme që mbesin janë me kahje nga Demokratët. Rreth 13 për qind e votave të këtij shteti ende nuk vendosur në tabelë.

Një pyetje kryesore është nëse Trump mund të mbyllë kryesimin aktual të Biden me tetë për qind në Clark County, i cili përfshin Las Vegas dhe është qarku më i populluar i Nevada. Në vitin 2016, Hillary Clinton mbajti atë qark me 10.7 pikë përqindje.

Fushata Trump tashmë ka identifikuar Nevada, e cila lejon çdo kandidat humbës të kërkojë një rinumërim, si një nga shtetet e betejës ku planifikon të përdorë gjykatat dhe manovrat procedurale për të shmangur humbjen në Kolegjin Zgjedhor. Më pak se 24 orë para Ditës së Zgjedhjeve, një gjykatës i Nevada refuzoi një proces gjyqësor të depozituar nga Republikanët të cilët ishin përpjekur të ndalnin numërimin e hershëm të votave në Qarkun Clark.

Pak vëzhgues politikë prisnin që Nevada të ishte një shtet kyç në garën presidenciale të vitit 2020./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara