Google ADS

Lufta në Ukrainë, Kremlini: NATO po përfshihet drejtpërdrejt në konflikt

15:34 | 27 Maj 2024
A Z

NATO është e përfshirë drejtpërdrejt në konfliktin në Ukrainë dhe po rrit nivelin e përshkallëzimit.

Kështu u shpreh zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pas deklaratave të sekretarit të përgjithshëm Jens Stoltenberg për përdorimin e raketave nga Kievi të furnizuara nga vendet e aleancës për të goditur territorin rus.

Stoltenberg, në një intervistë për The Economist, sugjeroi që aleatët e NATO-s të shqyrtojnë edhe një herë çështjen nëse Ukraina duhet të jetë në gjendje të godasë objektet ushtarake të vendosura në territorin rus me armë perëndimore. /abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale