Italia e vendos Vatikanin në listën e pastër financiare

22:39 | 4 Prill 2017

Italia e ka vendosur Vatikanin në ‘listën e bardhë’ të institucioneve bashkëpunuese financiare, duke i dhënë fund mosbesimit dhe duke siguruar mbështetjen e përpjekjeve të Papa Françeskut për të pastruar sektorin bankar të shtetit të qytetit.

Lista përfshin vendet me të cilat Italia ka marrëveshje për shkëmbimin e informacionit financiar dhe tatimor, të tilla si vendet e tjera anëtare të BE-së, transmeton portali arbresh.info.

Vatikani është një shtet Sovran në mes të Romës, aktivitetet financiare të të cilit Banka e Italisë për dekada i parë me dyshim./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara