Terminatori norvegjez pa fije dyshimi shpallet lojtari i vitit në Premier League

15:39 | 27 Maj 2023

Erling Haaland e ka fituar pa ndonjë befasi çmimin e Lojtarit të Sezonit 2022/2023 pas një sezoni mahnitës me Manchester Cityn.

Haaland shënoi 36 gola, një rekord i ri, pasi ai fitoi titullin e tij të parë në Angli pas një lëvizjeje nga Borussia Dortmund verën e kaluar.

Sulmuesi norvegjez theu një sërë rekordesh, duke përfshirë numrin më të madh të golave në një sezon. Shifra e golave mund të rritet edhe më lart nëse ai gjen rrjetën kundër Brentfordit në ditën e fundit të sezonit.

Ai gjithashtu bëri histori duke u bërë lojtari i parë që fitoi çmimin Lojtari i Vitit dhe Lojtari i Ri i Vitit.

Ky është tani sezoni i katërt radhazi që një lojtar i Manchester City fiton çmimin pas Kevin De Bruyne në 2020 dhe 2022 dhe Ruben Dias në 2021.

Ai tani do t’i vendosë sytë për të ndihmuar Manchester Cityn të fitojë tripletën me finalen e Kupës FA kundër Manchester United dhe finalen e Champions League kundër Inter Milan.

Mundësitë e 22-vjeçarit për të fituar Topin e Artë të tij të parë janë rritur ndjeshëm gjatë muajve të fundit. Ai do të përballet me konkurrencën nga fituesi serial Lionel Messi, triumfi i të cilit në Kupën e Botës vitin e kaluar do të thotë se ai është një favorit i fortë./kk

Shpërndaje në rrjete sociale