Selektori i kombëtares së Kosovës në hendboll publikon listën e të ftuarëve ndaj Danimarkës

17:44 | 3 Tetor 2023

Selektori i Përfaqësueses A të Kosovës në hendboll, Agron Shabani, ka publikuar listën e hendbollisteve në të cilat llogarit për ndeshjet me Danimarkën. Danimarka është superfuqi e hendbollit, një prej Kombëtareve më të mira në botë, ndërsa do të jetë kundërshtare e Kosovës në dy ndeshjet e javës së ardhshme.

Të enjten më 12 tetor, Danimarka e Kosova takohen në Horsens. Ndërsa më 14 tetor nga ora 20:15, Kosova e pret Danimarkën në Prishtinë.

Ndeshjet i takojnë Grupit 8 të kualifikimeve për Euro 2024. Janë ndeshjet e para të këtij cikli kualifikues.

Shabani është bazuar në lojtare të konfirmuara, tri prej të cilave luajnë pikërisht në elitën e Danimarkës. Në Kombëtare ka lojtare edhe nga klubet norvegjeze, gjermane, franceze e zvicerane dhe po ashtu lojtare të klubeve tona.

Portierja Aurora Kryeziu, që bën karrierë në Gjermani është emër i ri në Kombëtaren e Kosovës. Për herë të parë janë ftuar edhe Arlinda Dinarica e Istogut dhe Dafina Mustafa e skuadrës zvicerane Bruehl.

Në listën e gjerë të selektorit Shabani janë edhe disa lojtare të reja (Angjelina Krasniqi, Elisa Mirdita, Arona Krasniqi), që gjatë kohës sa Kombëtarja A është e grumbulluar, do të kenë paraqitje me U19 e U17. Në listën e zgjeruar ka edhe lojtare tjera (Blerta Ahmetxhekaj, Tina Hetemi) që janë në dispozicion të Kombëtares A.

Kombëtarja mblidhet më 9 tetor në Hotel Internacional Prishtina. Më 11 tetor është udhëtimi për në Danimarkë, ndërsa kthimi nga Danimarka është më 13 tetor.

Në grup me Kosovën e Danimarkën është edhe Polonia./telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale