Coldplay nuk do të performojë nëpër koncerte derisa të jenë të dobishme për mjedisin

09:51 | 21 Nëntor 2019

Grupi i njohur muzikor, Coldplay nuk do të promovojnë albumin e tyre të fundit për shkak të shqetësimeve për ndikimin mjedisor të koncerteve të tyre.

“Jemi duke shqyrtuar mundësinë për të parë se si turneu ynë mund të jetë në mënyrë aktive i dobishëm,” tha frontman Chris Martin për BBC News, shkruan BBC News përcjell portali arbresh.info

“Të gjithë ne duhet të bëjmë sa më mirë mirë punën tonë,” vazhdoi ai, duke thënë se grupi dëshironte që udhëtimet e tyre të ardhshme “të kishin një ndikim pozitiv”.

Grupi britanik ndodhet në kryeqytetin jordanez, Aman për të realizuar dy shfaqje që do të transmetohen drejtpërdrejt në YouTube.

Koncertet, që do të vihen në skenë të Premten në mëngjes dhe në mbrëmje, përkatësisht, do të pasqyrojnë dy gjysmat e albumit të tyre të ri Everyday Life.

Grupi i Mbretërisë së Bashkuar udhëtoi për herë të fundit në botë me turneun e tyre A Head Full of Dreams, i cili i pa ata në skenën 122 shfaqje në të katër kontinentet në 2016 dhe 2017.

  • Muzikantët ‘duhet të jenë aktivë’ për ndryshimin e klimës
  • Coldplay zbulon këngë të reja të albumeve në letrën lokale

“Turneu ynë tjetër do të jetë versioni më i mirë i mundshëm i një turneu si ai mjedisor,” tha Martin. “Do të dëshpëroheshim nëse nuk është karboni neutral.

“Ne kemi bërë shumë turne të mëdha në këtë pikë. Si ta kthejmë atë në mënyrë që të mos marrësh aq shumë sa të japësh?”.

Ndryshe, Coldplay do të zhvillojë një koncert për fansat në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër më 25 nëntor. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara