Si ndikojnë trangujt në shëndet: Parandalojnë disa sëmundje

21:56 | 6 Qershor 2022

Do të habiteni kur të lexoni për vlerat shëndetësore që kanë trangujt.

Ditët e ngrohta janë periudha kur shijojmë sallatat e freskëta me domate dhe tranguj, por është mirë edhe të dimë rëndësinë e tyre, transmeton portal arbresh.info

Parandalojnë diabetin

Ky perim ndihmon në parandalimin e diabetit, sëmundje që prek gjithnjë e më shumë njerëz në botë. Trangujt kanë një indeks të ulët glicemik, që do të thotë se pas këtij ushqimi, sheqeri në gjak nuk do të kërcejë ndjeshëm. Nga rruga, ushqimet me një indeks të ulët glicemik zvogëlojnë rrezikun e rezistencës ndaj insulinës, dhe në këtë mënyrë janë një parandalim për diabetin e tipit dy.

Ndihmojnë për hidratim

Konsumimi i mjaftueshëm i ujit është në radhë të parë kur bëhet fjalë për hidratimin e organizmit, por fakti është se në këtë kontribuojnë edhe ushqimet që përmbajnë shumë ujë dhe një trangull përmban rreth 95 përqind ujë.

Humbje e peshës

Krahas vlerave shëndetësore, trangujt janë ndihmë e madhe për ata që duan të humbasin peshë. uke qenë se kanë pak kalori – në një filxhan kastravec të freskët ka vetëm 16 kalori – është më se e qartë se si do t’ju ndihmojë. Mjafton t’i hani ato me vakte, kështu që do të merrni vitamina dhe në të njëjtën kohë do të keni më pak hapësirë për ushqime të tjera me shumë kalori.

Parandalojnë kapsllëkun

Duke qenë se përmbajnë shumë ujë dhe fibra, trangujt ndihmojnë me kapsllëkun. Në një studim të publikuar në revistën profesionale “Phytotherapy”, u vërtetua se farat e trangujve parandalojnë kapsllëkun.

Parandalojnë fryerjen

Mëqenëse përbëhen nga uji, trangujt ndihmojnë në mbajtjen e trupit të hidratuar. Me pak fjalë ato ndihmojnë në parandalimin e fryerjes së stomakut duke ndihmuar në nxjerrjen e ujit të tepërt dhe përveç kësaj, kanë një efekt anti-inflamator në zorrët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale