Problemet me sinus shkaktojnë depresionin

01:55 | 12 Mars 2017

Dhimbjet ose simptomat tjera të problemeve kronike me sinus mund të shkaktojnë lëndime shpirtërore, humbje të punës apo shkollës, sipas një studimi të ri.

Ato thuhet se janë burim i madh i depresionit dhe humbjes së produktivitetit, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Rhinosinusitis kronik (CRS), apo ënjtje e sinuseve, shkaktohet nga infeksionet, rritja e sinuseve apo lëndimeve të shkaktuara në hundë e që të cilat mund të ndikojnë në cilësinë e jetesës së njerëzve, thotë studimi mbi alergjinë, astmën dhe imunologjinë.

CRS mund të shkaktojë simptomat e depresionit, ku dhe thuhet se studimet duhet të koncentrohen më shumë në të ardhmen që kjo të shërohet.

Shpërndaje në rrjete sociale