Si t’i qeroni specat për ajvar sa më lehtë dhe sa më shpejt

21:40 | 15 Shtator 2021

Ajvari është një ndër produktet më të dashura për shumë shqiptarë dhe tani është sezona e përgatitjes së tij.

Djegëst, apo jo djegsët, pothuajsë asnjë tryezë nuk qëndron pa ajvar ditëve të dimrit, transmeton portal arbresh.info

Zakonisht është produkt që konsumohet në mëngjes, ose në mbrëmje, megjithatë nënat tona preferojnë që ta përdorin edhe në gatimin e gjellave të ndryshme.

Sfidë mbetet qërimi i specave, pasi përgatitja e ajvarit kërkon shumë speca dhe kërkon shumë kohë për t’u përgatitur.

Zgjidhja e kësaj është gjetur.

Që procedura të shkojë sa më lehtë dhe sa më shpejtë, fillimisht duhet të piqni specat mirë në furrë.

Më pas vendosni ata në një qese plastike dhe lërini të qëndrojnë për disa orë.

Sapo t’i hiqni specat nga qesja do të shikoni se sa shpejt do të qërohen ata.

Mjafton një procedurë e vogël që t’ua lehtësojë përgatitjen e ajvarit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara