E vërteta rreth Princeshës së Japonisë Mako dhe burrit të saj të dashur që e njohu në kolegj

12:12 | 27 Tetor 2021

Zakonisht dasmat mbretërore janë përplot afera, plot zhurmë dhe përfshijnë një mbulim të drejtpërdrejtë televiziv.

Gjithashtu, në këto lloj martesash zakonisht shohim personalitete dhe dimë shumë histori rreth mënyrës se si u takuan nusja dhe dhëndërri, transmeton portal arbresh.info

Megjithatë, dasma e Princeshës Mako e Japonisë dhe të dashurit të saj të kolegjit, Kei Komura, ishte po aq e ndryshme se ajo mes dy të dashurve të zakonshëm në kolegj.

Ceremonia e martesës së Princit William me Catherine Middleton më 29 prill 2011 u njoh si një moment ikonik, por martesa e Princeshës së Japonisë u zhvillua shumë qetë.

Dasma e Princeshës Mako u zhvillua në një zyrë të gjendjes civile në kryeqytetin e Japonisë, Tokio. Nuk kishte kamera televizive për të kapur, momentin kur ajo hoqi dorë nga titulli i Princeshës dhe u kthye në një qytetare të thjeshtë të Japonisë.

Në vend të kësaj, pati një konferencë shtypi në një hotel, ku si ish-princesha dhe burri i saj kërkuan falje për pikëllimin që u shkaktuan njerëzve për shkak të martesës së tyre.

Sipas AP Neës, Princesha Mako dhe Kei Komuro u takuan në Universitetin Ndërkombëtar të Krishterë, ku ishin shokë klase.

Fillimisht ata e shpallën fejesën e tyre në shtator të vitit 2017, por jo shumë kohë më pas, tabloidet japoneze zbuluan se nëna e Komuros, e cila është e ve, kishte marrë një hua prej rreth 36,000 dollarë. Më pas u sugjerua se borxhi nuk ishin shlyer, duke u dhënë kritikëve mundësinë për të sulmuar Komuro si dikush që po përpiqej të bëhej anëtar i familjes perandorake japoneze për të fituar pasuri ose për t’u bërë i famshëm.

Çifti nuk u nda, edhe pasi Komuro ishte larguar nga Japonia për të përfunduar diplomën e tij juridike në Fordham, madje në atë kohë u sugjerua nga përdoruesit e rrjeteve sociale që Komuro u pranua në Fordham për shkak të lidhjeve të tij me Princeshën Mako.

Historia e prindërve të Princeshës Mako, Princi Akishino dhe Princesha Kiko, filloi në një mënyrë të ngjashme. Çifti u takuan gjithashtu kur ishin në kolegj në Universitetin Gakushuin të Tokios.

Akishino, i cili asokohe njihej si Aya, i propozoi ish-it Kiko Kaëashima ishte një person i zakonshëm, kur të dy ishin studentë dhe fejesa e tyre u njoftua nga Agjencia Imperiale e Shtëpisë së Jashtme të Japonisë tre vjet më vonë.

Edhe fejesa e prindërve të Makos ishte e vështirë; përveç faktit që Kiko ishte një banor i zakonshëm, Agjencia Imperial House ishte kundër martesës sepse kjo do të thoshte që Aya do të vendosej para vëllait të tij të madh, Princi i Kurorës Naruhito.

Thuhet se Aya ishte aq i zemëruar sa ishte i gatshëm që të hiqtë dorë nga statusi i tij mbretëror, por kjo nuk arriti deri këtu falë ndërhyrjes së nënës së tij, Perandoreshës.

Ndërsa nëna e Makos Kiko ishte bërë princeshë në dasmën e saj, e kundërta ndodhi me Makon kur u martua.

Mako nga një Princeshë u kthye në një njeri të rëndomtë, sepse ligji i Shtëpisë Perandorake të Japonisë nuk lejon gratë që të ngjiten në fron.

Çifti do të jetojë në Nju Jork, ku Komuro ka një punë në një studio ligjore. Mund të tingëllojë e frikshme, por për ish princeshën, duket se ia vlen të heqë dorë nga zbukurimet e jetës së saj mbretërore për dashurinë.

“Për mua Kei-san është një person i çmuar. Për ne, martesa jonë ishte një zgjedhje e nevojshme për të jetuar duke i çmuar zemrat tona”, tha ish-Princesha e Japonisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara