7 mënyra për të përdorur lëvoren e portokallit në familje

08:21 | 25 Shkurt 2021

Portokallet janë të pasura me përbërës medicinalë, ato përdoren në përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme dhe sallatave me fruta, por edhe lëvorja e tyre mund të përdoret gjithashtu.

Para se të përdorni lëvoren e portokallit, lajeni mirë nën një rrjedhë uji të ftohtë, transmeton portali arbresh.info

Lëkurën e portokallit mund ta përdorni për këto gjëra:

Largon njollat e ujit

Nëse ju bezdisin njollat e ujit që krijohen në çezma, thjesht mund t’i hiqni ato duke ilustruar në pjesën e brendshme të lëvorës së portokallit.

Lustrimi i mobiljeve prej drurit

Pjesa e bardhë e lëvozhgës së portokallit gjithashtu mund të kthejë shkëlqimin e mobiljeve të vjetra prej druri.

Largon insektet

Milingonat, molët dhe mushkonjat nuk u pëlqejnë disa përbërës që gjenden në lëvoren e portokallit. Ju do t’i largoni duke vendosur lëvoren e portokallit në vendet nga ku mendoni se vijnë insektet, transmeton portali arbresh.info

Rifreskimi i dhomës

Portokalli ka një aromë freskuese të papërmbajtshme që i jep secilës shtëpi një bukuri të caktuar. Thjesht thajeni lëvoren e portokallit në furrë, bluajeni në një blender dhe vendosni në qese të vogla kanavacë. Mund t’i varni në banjë, dollapë, apo në një varëse në korridor.

Zbut sheqerin në kafe

Nëse sheqeri i kafes tuaj kthehet në topa të vegjël, ju do ta parandaloni atë duke vendosur disa copa lëvore portokalli në një tas me sheqer. Dhe si një bonus, ju gjithashtu do të merrni një aromë të shkëlqyer të sheqerit.

Heq aromën e keqe nga këpucët

Vendosni lëvoren e portokallit në një qese të vogël, lidheni atë dhe vendoseni në këpucë. Kështu ajo do të thithë gjithë aromën e pakëndshme të këpucëve.

Pastrimi i trupit

Ky është peeling më i thjeshtë që mund të bëni. Vendosni lëkurën e portokallit në garzë, lidheni dhe përdorni në vend të një sfungjeri gjatë dushit. Lëvorja e agrumeve do ta bëjë lëkurën më të ndritshme dhe të butë./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara