Thaçi dyshon që Gjykata Speciale qëllimisht po ia bllokon rrugën që të rizgjidhet President

08:30 | 27 Tetor 2020

Presidenti i vendit Hashim Thaçi u shpreh i bindur se edhe një mandat pesë vjeçar mund të bëhej President.

Thaçi tha se për ketë edhe i është ngritur propozim akuza nga Gjykata Speciale për ta ndaluar atë në rrugëtimin e tij politikë, shkruan arbresh.info

Sipas tij edhe subjektet e tjera politike e duan atë për shef të shtetit.

“Tani vinë javët ku unë do ta fitoja mandatin si President i Kosovës sigurt, po them potencialisht do ta fitoja edhe një mandat sepse oferta është prej shumicës nga subjektet politike dhe tash n’varet ky proces nga zhvillimet e dhomave të specializuara, uroj që të jenë të gjitha rastësi, ka thënë ai në  “Real Story” në News24

Me këtë Thaçi ka lënë të nënkuptohet se nëse nuk do të kishte këtë telash me Gjykatën Speciale edhe mund të bëhej President për një mandat të dytë dhe sipas tij krejt kjo po bëhet me qëllim.

Ndryshe, është pikërisht posti i Presidentit që koalicionin qeverisës po e përçanë.

Ramush Haradinaj ka bërë publik kandidaturën tij për President kjo edhe e ka bërë që LDK-ja, të kundërshtoje këtë duke propozuar që te shkohet në zgjedhje nëse nuk ka konsensus për këtë postë të lartë institucional./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara