Shasha: Samiti në Tiranë i dha fund aventurës së mini-shengenit të udhëhequr nga Vuçiq

15:38 | 10 Qershor 2021

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Demush Shasha, ka thënë se samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor i mbajtur në Tiranë shënon fundit e aventurës së mini-shengenit.

Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se liderët e Kosovës kanë treguar pjekuri kur kanë zgjedhur procesin e udhëhequr nga Merkel para ati të Vuçiqit.

“Samiti i sotëm, si përgatitje e Samitit të Berlinit, shënon edhe zyrtarisht fundin e aventurës së Mini-Shengenit. Spektri politik në Kosovë ka treguar pjekuri kur në vend të një iniciative të udhëhequr nga Presidenti Vuçiq, dhe një procesi të udhëhequr nga Kancelarja Merkel, ka zgjedhur këtë të fundit”, ka shkruar Shasha./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara