OKB: Forcat e Assadit kryen sulme me gaz sarin

23:11 | 26 Tetor 2017

Sipas një raporti të fundit të OKB-së, qeveria siriane është përgjegjëse për sulmet me gaz sarin që ndodhen me 4 prill në një qytet të mbajtur nga rebelët në veri perëndim të vendit.

Autoritetet thanë se ata janë të sigurtë që është përdorur gaz sarin në ditën kur mbetën të vdekur 80 vetë, transmeton portali arbresh.info

“Raporti i sotëm konfirmon atë që ne e kemi ditur si për të vërtetë”, tha ambasadorja e SHBA-ve në OKB, Nikky Haley.

Presidenti sirian Bashar al-Assad dhe aleati i tij Rusia kanë thënë në mënyrë të përsëritur se incidenti ishte i fabrikuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara