Gjonbalaj: Toka e Ujmanit është e Kosovës

00:06 | 25 Qershor 2021

Avdi Gjonbalaj, ekspert i Ujërave, ka thënë se toka ku është Ujmani është tokë e Kosovës pasi është e paguar nga Kosova.

Ai ka thënë se Serbia nuk ka të drejtë fare në Ujman.

“Toka është e Kosovës sepse toka është paguar, parallogaria ka qenë 1,300,000 dollarë, janë paguar 14,800,000 dollarë. Toka është e regjistruar në ndërmarrjen “Ibër Lepenc” në emër të tyre në kadastër. Prandaj është tokë e paguar, kufiri mbetet aty ku është dhe Serbia nuk ka të drejtë fare këtu. Është punë e përfunduar, është e ratifikuar kontrata ku Serbia është e dakorduar prej 72-tës”, ka thënë Gjonbalaj./koha.net/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara