Deputeti i VV-së komenton raportin e “Freedom House”, ku përmenden Thaçi dhe Haradinaj

09:01 | 20 Prill 2022

Në raportin e organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, i publikuar sot (e mërkurë), Kosova radhitet sërish në grupin e regjimeve hibride/demokraci tranzicionale.

Për këtë ka reaguar deputeti i Vetëvendosjes, Mefail Bajqinovci.

Ai përmendi ish presidentin Thaçi dhe ish kryeministrin Haradinaj, duke thënë se kanë lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin e nivelit të lartë.

“Ndër të tjera në raportin e Freedom House 2022:“Figurat kryesore politike në Kosovë, përfshirë ish presidentin Thaçi dhe ish kryeministrin Haradinaj, kanë lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsionin e nivelit të lartë, që luan rol të rëndësishëm në politikë dhe ka ndikim në vendosjen e liderëve kryesorë”

Ndërkaq, në një shkallë vlerësimi nga 1 deri në 7 pikë, ku 1 është shkalla më e ulët e demokracisë, sipas raportit të sivjetmë Kosova shënoi një përparim nga 3,14 pikë sa kishte në raportin paraprak, në 3.25″, tha ai. /arbresh.info/

lexo edhe:

Freedom House publikon raportin për nivelin e demokracisë në Kosovë

Shpërndaje në rrjete sociale