Oscar do të xhirohet si një film, ceremonia do të duket shumë ndryshe

13:13 | 20 Prill 2021

Oskaret do të duken shumë ndryshe nga vitet e kaluara kur transmetohen të dielën në mbrëmje.

Pas zhytjes në shikueshmëri jo vetëm të Academy Awards, por shfaqjeve të ndryshme të çmimeve argëtuese të profilit të lartë, ceremonia e këtij viti është rishpikur nga producentët Steven Soderbergh, Stacey Sher dhe Jesse Collins.

Gjatë një konference të fundit për shtyp, Soderbergh, gjithashtu një drejtor i famshëm, zbuloi disa nga ndryshimet që ai ka bërë në ceremoni, transmeton arbresh.info.

“Nuk do të jetë si çdo gjë që është bërë më parë”, tha ai, duke shpjeguar gjithashtu se prezantuesit do të kenë role më të mëdha sesa hapja e një zarfi ndërsa janë në Art Deco Union Station në qendër të Los Angeles për ceremoninë, konfirmon Fox News.

Regjisori i “Erin Brockovich”, 58 vjeç, tha se shfaqja do të xhirohet si një film me prezantues, përfshirë Brad Pitt, Halle Berry dhe më shumë “duke luajtur vetë, ose të paktën një version të tyre”.

Për më tepër, Akademia po e heq fjalimin e pranimit prej 45 sekondash, në vend të kësaj, ata do t’u japin fituesve “hapësirë”.

“Ne i kemi inkurajuar ata të tregojnë një histori dhe të thonë diçka personale,” shpjegoi Soderbergh.

Siç pritej, do të ekzistojnë protokolle të rrepta të sigurisë së koronavirusit që janë përdorur në të gjithë industrinë. Për më tepër, epidemiologët, të cilët bashkëpunuan me Soderbergh në filmin “Përhapja”, u këshilluan gjithashtu gjerësisht.

“Maskat do të luajnë një rol shumë të rëndësishëm në histori”, tha producenti. “Kjo temë është shumë thelbësore në rrëfim”.

Soderbergh gjithashtu vuri në dukje më parë se prezantuesit do të jenë “në thelb tregimtarët për secilin kapitull” të mbrëmjes.

“Kur të shihni anëtarët e kastit të ngjiten për të dhënë çmime, do të shihni një lidhje,” shpjegoi Collins në atë kohë. “Nuk do të jenë dy njerëz që ecin lart ata që sapo u takuan në serrë që po përpiqen të qëndrojnë me teleprompton.”

U zbulua javë më parë se të nominuarve u kërkohej të ishin të pranishëm në vend që të merrnin pjesë nga distanca përmes një thirrjeje video, por Akademia shpejt e ktheu atë politikë, megjithëse të nominuarit që bëjnë thirrje në distancë nuk do ta bëjnë këtë përmes Zmadhimit, por në vend të kësaj përmes lidhjeve satelitore nga vendet nëpër botë.

Përpara ceremonisë në vetvete do të jetë një para-shfaqje orë e gjysmë që do të përfshijë shfaqjet tradicionale të këngëve origjinale të nominuara për Oskar të këtij viti, të cilat u regjistruan paraprakisht në çatinë e Muzeut të ri të Akademisë në Los Anxhelos dhe në Islandë.

Këngët kanë një kohë ekzekutimi prej afro 18 minutash – është e paqartë se çfarë tjetër do të ndodhë gjatë shfaqjes paraprake./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara