Rusia do të reagojë nëse Suedia e Finlanda hyjnë në NATO

16:08 | 24 Korrik 2018

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka thënë të martën se Moska do të reagojë nëse Suedia dhe Finlanda do të hynin në aleancën e NATO-s dhe se një zgjerim i tillë do të cenonte sigurinë globale, raporton agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Shoigu tha po se samiti i javës së kaluar në Helsinki mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, mund të çojë në bashkëpunim më të thellë mes Rusisë dhe SHBA-së, e po ashtu edhe me vendet anëtare të NATO-s.

Lajmet më të lexuara