Google ADS

Prifti i akuzuar për pedofili: Djalli më bëri ta ngacmoj vajzën

10:25 | 10 Gusht 2018

Një prift italian i akuzuar për abuzim seksual kundër një vajze 11 vjeçare ka thënë se mendonte që fëmija ishte më e madhe, dhe se e bëri sepse e trullosi djalli.

Prifti Paolo Glaentzer, 70 vjeç është arrestuar muajin e shkuar për abuzimin e një vajze në një makinë, transmeton portali arbresh.info.

Gjykata nuk e burgosi prifti, por momentalisht është në arrest shtëpiak ndërsa vazhdon hetimi.

Prifti i turpëruar i tha një gazete italiane se ai “ndihej shumë keq” për atë që ndodhi, por argumentoi se “djalli e shtyri” në abuzimin me vajzën.

Glaentzer tha se takimi ishte “një shkëmbim dashurie” që doli jashtë kontrollit dhe shtoi se viktima dukej “shumë më e pjekur se sa ishte në të vërtetë”.

“E kuptova se ajo ishte 11 vjeç … Mendova se ajo ishte të paktën 15 vjeç,” i tha ai gazetës.

Edhe nëse viktima e Glaentzer ishte 15 vjeç, prifti ende do ta kishte thyer ligjin.

Mosha e pëlqimit të Italisë është 16 kur njëri nga partnerët mban njëfarë fuqie dhe ndikim mbi tjetrin, siç bën një prift apo mësues.

Prifti, të cilit i intervistuari vuri në dukje se dukej i paprekur nga çështja penale në vazhdim, tha se ai “i besonte Jezusit dhe Marisë”.

Kisha katolike është tronditur nga një seri skandalesh kohët e fundit. Vitin e kaluar u zbulua se pothuajse 550 fëmijë në një kor, të udhëhequr nga vëllai i ish Papa Benediktit XVI, u keqtrajtuan dhe 47 prej tyre u përdhunuan./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale