Më shumë se 500 të sëmurë nga sallatat e McDonald’s

10:50 | 25 Gusht 2018

Numri i njerëzve të sëmurë nga një shpërthim i një sëmundje gastrointestinale, të quajtur ciklosporiasis, lidhur me sallatat e  McDonald’s tani është 507, tha zyrtarët federalë të shëndetësisë të enjten.

Të gjitha sëmundjet janë konfirmuar me teste laboratorike. Njëzet e katër prej atyre individëve janë shtruar në spital.-përcjell arbresh .info

Sëmundjet filluan midis 20 maj dhe 21 korrik, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Sëmundjet janë raportuar në 16 shtete. Shtete janë Connecticut, Florida, Iowa, Illinois, Indiana, Kentaki, Miçigan, Minesota, Misuri, Nebraska, Ohio, Dakota e Jugut, Tennessee, Virginia, Wisconsin dhe Nju Jork. Pacientët në Connecticut, Nju Jork, Tennessee dhe Virxhinia të gjitha blenë sallatat e tyre, ndërsa ata ishin duke vizituar Illinois dhe pacienti Florida bleu sallatë të dyshuar, ndërsa në Kentaki, sipas CDC.

“Provat epidemiologjike tregojnë se sallatat e blera nga restorantet e McDonald’s janë një burim i mundshëm i këtyre infeksioneve. Hetimi është në vazhdim dhe FDA po punon për të përcaktuar burimet e përbërësve që ishin të përbashkëta për sallatat që shërbenin në McDonald’s”, tha CDC.

Paraziti i ciklosporës shkakton sëmundje të zorrëve tek njerëzit që konsumojnë ushqim ose ujë të kontaminuar. Simptomat mund të fillojnë një javë ose më shumë pas konsumimit të parazitit. Ato përfshijnë diarre dhe lëvizje të shpeshta, nganjëherë shpërthyese, të zorrëve, sipas CDC. Ata që janë të infektuar mund të përjetojnë humbje të oreksit, humbje peshe, dhimbje stomaku apo dhimbje, nauze, gaz dhe lodhje. Mund të ndodhë edhe të vjella, dhimbje koke, ethe, dhimbje të trupit dhe simptoma të ngjashme me gripin.

Sëmundja mund të zgjasë nga disa ditë në disa muaj, dhe pacientët mund të ndihen më mirë, por pastaj të keqësohen përsëri. Kjo sëmundje trajtohet me antibiotikë.

Në korrik, McDonald’s nxori përzierjen e dyshuar të sallatës nga afërsisht 3,000 vendndodhje dhe ndërroi furnizuesin e saj.

Më pas, hetimi i shpërthimit zbuloi parazitin në një mostër të përzierjes së freskët të sallatës së freskët të maruleve dhe karotave romaine që ishin shpërndarë nga restorantet./Arbresh.info

 

Shpërndaje në rrjete sociale