Mbyllet dhe digjet kampi i migratëve në Bosnje, mbi 1 mijë njerëz mbesin në qiell të hapur

00:38 | 24 Dhjetor 2020

Qindra migrantë kanë mbetur të pastrehë mes motit të ftohtë pasi një kamp u mbyll dhe më pas u dogj në Bosnje.

Organizatat e ndihmës u tërhoqën nga kampi Lipa, në qytetin veri-perëndimor të Bihacit, duke thënë se situata ishte e paqëndrueshme pa ujë dhe energji elektrike.

Banorët e detyruar të largohen nga struktura, të vendosur për të siguruar strehim gjatë pandemisë Covid-19, plaçkitën pajisjet dhe u vunë zjarrin tenda, tha policia, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Të mërkurën në mëngjes, banorëve të objektit të Lipës u dhanë ushqim dhe thasë gjumi ndërsa u larguan nga kampi.

Autoritetet më vonë ngritën kampe të improvizuara në një pyll aty pranë, ndërsa të tjerë thuhet se u zhvendosën në ndërtesa të braktisura. Por një numër migrantësh u kthyen në kamp dhe dogjën disa çadra, thanë zyrtarët.

Zjarri kishte filluar disa minuta pasi kampi u mbyll, duke lënë jashtë në qiell të hapur mbi 1 mijë migrantë, përfshirë gra dhe fëmijë, duke e çuar numrin e atyre që kanë nevojë për ndihmë humanitare në zonë në gati 3,000 , transmeton portali arbresh.info

Koordinatori i IOM-it për Ballkanin Perëndimor, Peter van der Auëeraert, tha se zjarri kishte dëmtuar “pothuajse të gjithë infrastrukturën”, duke shtuar se kishte qenë një “ditë e tmerrshme” që kishte grumbulluar “katastrofë pas katastrofe”.

Kampi Lipa u forma pas shpërthimit të pandemisë në fillim të këtij viti, duke i lënë njerëzit të bllokuar në rajon. Kushtet atje u përkeqësuan pasi negociatat për të instaluar komoditetet u kundërshtuan nga autoritetet lokale.

Migrantët që qëndruan në kamp ishin kryesisht nga Siria dhe Afganistani, të cilët shpresonin që të kalonin kufirin për në Kroaci, e cila është anëtare e BE-së./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara