Google ADS

Gazetari rus shet Çmimin Nobel për Paqe për të ndihmuar fëmijët në Ukrainë

00:34 | 22 Qershor 2022
Trina Galanxhi

Çmimi Nobel i Paqes i nxjerrë në ankand nga gazetari rus Dmitry Muratov për të mbledhur para për fëmijët refugjatë ukrainas u shit në Nju Jork për 103.5 milionë dollarë (98.3 milionë euro), duke thyer rekordin e vjetër për një Nobel.

Një zëdhënës i Heritage Auctions, i cili trajtoi shitjen, nuk mundi të konfirmonte identitetin e blerësit, por tha se oferta fituese ishte bërë me procure, transmeton portal arbresh.info

Shitja prej 103.5 milionë dollarësh përkthehet në 100 milionë franga zvicerane, duke lënë të kuptohet se blerësi është nga jashtë.

“Unë shpresoja se do të kishte një sasi të madhe solidariteti, por nuk prisja që kjo të ishte një sasi kaq e madhe,” tha Muratov në një intervistë pas ofertimit në ankandin gati 3-javor që përfundoi në Ditën Botërore të Refugjatëve, shkruan euronews.

Muratov, i cili u nderua me medaljen e artë në tetor 2021, ndihmoi në themelimin e gazetës së pavarur ruse Novaya Gazeta dhe ishte kryeredaktori i botimit kur u mbyll në mars mes shtypjes së Kremlinit ndaj gazetarëve dhe mospajtimit mbi sulmet në Ukrainë.

Ofertat online kishin filluar më 1 qershor për të përkuar me shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve.

Muratov ndau Çmimin Nobel për Paqe vitin e kaluar me gazetaren Maria Ressa nga Filipinet.

Dy gazetarët, të cilët secili mori medaljet e veta, u nderuan për betejat e tyre për të ruajtur lirinë e fjalës në vendet e tyre përkatëse, pavarësisht se u sulmuan nga ngacmimet, qeveritë e tyre dhe madje edhe kërcënimet me vdekje.

Muratov ka qenë kritik i zëshëm ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe luftës së nisur në shkurt që ka bërë që afro 5 milionë ukrainas të ikin në vende të tjera për siguri, duke krijuar krizën më të madhe humanitare në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore./arbresh.info/