Google ADS

Forcat ukrainase godasin aeroportin ushtarak në Rusi

23:34 | 14 Qershor 2024
K.B

Forcat ukrainase kanë goditur një aeroport ushtarak në Rusi, duke synuar avionë luftarakë dhe objekte me bomba rrëshqitëse të përdorura për të nisur sulme vdekjeprurëse kundër Ukrainës, ka zbuluar një burim sigurie.

Burimi tha se operacioni mbrëmë ishte pjesë e një “fushate të qëndrueshme për të degraduar Forcën Ajrore Ruse” ashtu siç ka bërë Ukraina me flotën ruse të Detit të Zi.

Imazhet satelitore të shpërndara nga burimi që supozohet se tregojnë dy avionë luftarakë-bombardues SU-34 në bazën ajrore Morozovsk në Rusinë jugore, si dhe një strukturë të bardhë përpara sulmit.

Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar për sulmet nga Ukraina./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale