Google ADS

41 të vdekur nga zjarri që përfshiu një ndërtesë apartamentesh në Kuvajtin jugor

20:05 | 12 Qershor 2024
E.H

Një zjarr në Kuvajtin jugor ka vrarë të paktën 41 persona, sipas zëvendëskryeministrit të vendit.

Zjarri filloi në një ndërtesë apartamentesh që strehonte punëtorë në qytetin Mangaf dhe u raportua rreth orës 06:00 tha gjeneralmajor Eid Rashed Hamad, shkruan SkyNews, transmeton Arbresh.info.

Zëvendëskryeministri Sheikh Fahad fajësoi pronarin e ndërtesës për zjarrin, duke thënë se shkeljet e sigurisë dukej se ishin faktorë kontribues.

“Për fat të keq, lakmia e pronarëve të pasurive të paluajtshme është ajo që çon në këto çështje”, tha ai.

Ai gjithashtu urdhëroi arrestimin e pronarit gjatë një vizite në vendngjarje.

Agjencia shtetërore e lajmeve KUNA tha se 15 persona të tjerë u plagosën nga zjarri dhe ai ishte vënë nën kontroll.

Një tjetër komandant i lartë i policisë tha se ndërsa dhjetëra banorë u shpëtuan, “për fat të keq pati shumë vdekje si pasojë e thithjes së tymit nga zjarri”. Ai shtoi se policia e Kuvajtit “gjithmonë vigjilent dhe paralajmëron kundër” grumbullimit të shumë punëtorëve në strehimore.

Shpërndaje në rrjete sociale