Njihuni me makinën më e shpejtë në botë

18:50 | 18 Nëntor 2019

Makina Bloodhound LSR është një kombinim i makinave të F1, aeroplanit të shpejtë dhe anijes kozmike.

Makina supersonike ka përfunduar tani fazën e saj të testimit me shpejtësi të lartë në Afrikën e Jugut.

Quhet Bloodhound, dhe ata që e ndërtuan besojnë se së shpejti do të jetë makina më e shpejtë në Tokë.

Kjo makinë arriti shpejtësinë prej 806 km/h në shkretëtirën veriore të Afrikës së Jugut.

Por synimi i tyre është që të arrijnë shpejtësinë 885 km/h, ndoshta në javën e ardhshme.

Një ekip britanik po e teston atë në shkretëtirën Kalahari të Afrikës së Jugut. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale