Real Madrid do të rinovojë kontratat e tre lojtarëve në qershor

12:34 | 22 Prill 2022
Lorik Gerbeshi

Real Madrid është i vendosur për një verë të ngarkuar përpara, pasi hierarkia e klubit duket se do t’i nënshtrohet një riparimi masiv të skuadrës dhe do të vendosë themelet për epokën e ardhshme.

Natyrisht, klubit pritet të shkarkojë lojtarë të shumtë në grup dhe lista mund të përfshijë Marco Asension pas betejave të spanjollit në ekipin e parë.

Megjithatë, sipas një raporti nga Diario AS, Real Madrid dëshiron të mbajë disa idividë në mënyrë që të vendosë një ekuilibër në ekip dhe tre lojtarë në radhë për të marrë një zgjatje të kontratës janë Luka Modric, Vinicius Junior dhe Eder Militao.

Të dy Militao dhe Vinicius konsiderohen anëtarët kryesorë të skuadrës së Real Madridit, pasi janë vendosur si lojtarë të rregullt të ekipit të parë këtë sezon.

Vinicius ka qenë zgjedhja e shortit, pasi ka shënuar 35 gola në të gjitha garat këtë sezon.

Militao, gjithashtu, ka ndërtuar një partneritet të mrekullueshëm mbrojtës së bashku me David Alaba, duke ndihmuar Los Blancos të dalin si favorit për të rifituar titullin e ligës dhe për të arritur në gjysmëfinalen e UEFA Champions League.

Të dy lojtarët do të marrin vazhdime të kontratave trevjeçare me një rritje të konsiderueshme të pagës që do të garantojë të ardhmen e tyre në kryeqytetin spanjoll. Një tjetër lojtar në garë për të rinovuar është Luka Modric.

Pavarësisht se është 36 vjeç, ndërkombëtari kroat ka ruajtur një nivel të lartë të qëndrueshmërisë në lojën e tij dhe ka qenë zemra rrahëse e mesfushës së Real Madridit. Ai është përfshirë në 38 ndeshje këtë sezon, duke shtuar shkëlqimin krijuar dhe teknikun në mes të parkut.

Kontrata aktuale e Modric skadon në fund të sezonit, por Real Madrid dëshiron ta mbajë atë në Santiago Bernabeu për të paktën një sezon tjetër.

Politika e klubit nënkupton se ata mund të ofrojnë vetëm zgjatje njëvjeçare për lojtarët mbi 30 vjeç, kështu që veteranit mund të duhet të presë një sezon tjetër, nëse dëshiron të vazhdojë të ardhmen e tij në Bernabeu./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale