Marotta: Ëndrra e Interit mund të bëhet realitet kundër Man Cityt

11:58 | 10 Qershor 2023

Drejtori i përgjithshëm i Interit, Beppe Marotta ka thënë se “merita i shkon Simone Inzaghit” për arritjen në finalen e Ligës së Kampionëve, por Nerazzurrët “kanë një ëndërr dhe ne shpresojmë që ajo të bëhet realitet”.

Gjigantët e Serie A përballen me Manchester Cityn në finalen e Ligës së Kampionëve në Stamboll sonte (e shtunë), me fillim nga ora 21:00.

Marotta foli për Sky Sport Italia të premten mbrëma, më pak se 24 orë para fillimit të ndeshjes dhe ka treguar gjithçka rreth kësaj finale.

“Ka emocione, por jam mësuar me të. Emërimi është i rëndësishëm dhe nuk mund të përsëritet lehtë. Lojtarët prekën terrenin sot, ata kurrë nuk kanë luajtur një finale të Ligës së Kampionëve, por nuk janë të frikësuar”, ka thënë fillimisht ai.

“Ata kanë një trajner ekspert dhe do të ketë emocione për të shkuar në stadium, por kur të hyjmë, do të harrojmë gjithçka”.

“Ky është takimi më i rëndësishëm për ata që e duan futbollin. Për ne, është diçka e re, Interi nuk ka luajtur një finale të Ligës së Kampionëve në 13 vitet e fundit”.

“Është e gjashta në historinë e klubit. Ne kemi një ëndërr dhe shpresojmë që ajo të bëhet realitet.”

Interi e ka fituar Ligën e Kampionëve tre herë. E fundit ishte në sezonin 2009/10 nën drejtimin e Jose Mourinhos, kur Nerazzurri përfunduan me fitimin e tripletës së paharrueshme. Ata humbën dy finale, kundër Celtic në 1967 dhe Ajax në 1972.

“Si drejtor, jam krenar, por e ndaj me stafin teknik dhe gjithë klubin. Të gjithë i mbështetën aktivitetet në fushë. Merita shkon për trajnerin që ka një të ardhme të ndritur përpara. Ai tashmë ka vendosur për formacionin, edhe nëse ka dyshime është e mençur. Kemi një grup të fortë në 120 minuta; të gjithë mund të përfshihen”.

Interi ka pasur vështirësi financiare pas pandemisë COVID, por arritja në finalen e Ligës së Kampionëve do të rrisë financat e klubit.

“Financiarisht, nuk ka shumë dallime mes fituesve dhe nën-kampionëve. Ajo që do të sillte më shumë avantazhe është prestigji”.

“Nuk kam asnjë sugjerim për Inzaghin, falënderoj tifozët për rekordin e frekuentimit. Ne mund t’i dëgjojmë në San Siro; e njëjta gjë do të ndodhë edhe në Stamboll. Shpresoj që ëndrra e tyre të bëhet realitet”, përfundoi Marotta.

Inzaghi ka humbur vetëm një nga 20 ndeshjet e tij me eliminim në krye të Interit, duke fituar dy Coppa Italia dhe dy Supercoppa në dy vitet e tij në Stadio Meazza. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme