Google ADS

Manchester City bën histori në futbollin anglez për më shumë fitore radhazi

10:50 | 11 Shkurt 2021

Manchester City vendosi një pikë referimi të re në përsosmëri të mërkurën me fitoren e tyre të 15-të radhazi në të gjitha garat, një rekord që asnjë skuadër tjetër angleze nuk e kishte arritur më parë.

Pep Guardiola hyri në ndeshjen e Kupës FA me Swansean duke kërkuar fitoren e tij të 200-të si menaxher i Cityt si dhe një vend në çerekfinale.

Ai nuk duhej të zhgënjehej, pasi Qytetarët fituan 3-1 për t’ia dhënë Guardiolas rekordin, arritur kualifikimin, por edhe për të bërë histori.

Pas një fillimi të përzier të sezonit 2020-21, i cili e pa Cityn të lëngonte në mes të tabelës në dhjetor, klubi ka rritur ndjekjen e tyre për të rifituar titullin pasi humbi kundër Liverpoolit vitin e kaluar.

Një barazim zhgënjyes 1-1 në shtëpi ndaj West Brom më 15 dhjetor ishte hera e fundit që ekipi i Guardiolas nuk mori tri pikë.

Shpërndaje në rrjete sociale