Rama në forumin izraelit: Shqiptarët dhanë floririn por jo listën e hebrejve tek nazistët

18:12 | 4 Mars 2018

Nga SHBA-ja, kryeministri Edi Rama ka ftuar investitorët izraelitë që të vijnë në Shqipëri, pasi ashtu sikundër edhe në kohët e vështira të Luftës së Dytë Botërore, Tirana do të mbetet një shtëpi e dytë për ta.
Rama ka folur gjithashtu dhe për një sërë rastesh kur shqiptarët kanë shpëtuar jetët e hebrenjve të persekutuar nga nazistët, duke dhënë gjithçka kanë patur në mënyrë që të mos dorëzonin familjet e mbrojtura prej tyre në duart e gjermanëve të Hitlerit.

“Historia është absolutisht e jashtëzakonshme sepse hebrejtë u shpëtuan jo vetëm nga familjet myslimane, por edhe nga kleri katolik. Është shumë e famshme historia e njërit prej klerikëve më të lartë të krishterë në Shqipëri që pagëzoi shumë hebrej që të ndryshonte identitetin e tyre dhe ti mbronte nga nazistët.

Kemi një episod interesant ku nje prej nazistëve më të lartë thirri 4 përfaqësuesit e komunitetet fetare dhe u kërkoi listën e hebrenjve dhe listën e floririt, ata dhanë listën e floririt por jo të hebrenjve.”-tha Rama.

Rama foli në konferencën e Ëorld Leaders që zhvillohet në Uashintgon.

ERTV Live?: Washington DC – I ftuar nderi në sesionin Pyetje&Pērgjigje përpara 18 mijë anëtarëve të Konferencës Vjetore të Komitetit Izraelito-Amerikan të Çështjeve Publike??????

Posted by Edi Rama on Sonntag, 4. März 2018

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara