Nesër afati i fundit për të dorëzuar listat me kandidatë, paralajmërimi i Yuri Kim: SHBA ka qenë e qartë!

22:00 | 7 Mars 2021

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka bërë paralajmërimin e fundit për partitë politike, të cilat kanë afatin e fundit ditën e nesërme për të dorëzuar listat e kandidatëve për deputetë për të garuar në zgjedhjet e 25 prillit.

Në një postim në Twitter, Kim kujton që kandidatët duhet të jenë të pastër, ndërsa kujtoi se shqetësimi më i madh i votuesve shqiptarë janë korrupsioni, mungesa e transparencës dhe pandëshkueshmëria.

Reagimi i plotë:

Nesër është afati i fundit që partitë politike të dorëzojnë listën e kandidatëve për zgjedhjet e 25 prillit.

SHBA ka qenë jashtëzakonisht e qartë në lidhje me përgjegjësinë e udhëheqësve për të siguruar kandidatë të pastër, duke përfshirë respektimin e ligjeve shqiptare dhe emërtimet nga Sekretari Amerikan i Shtetit.

Votuesit shqiptarë nga të gjitha sferat e jetës më thonë se shqetësimi i tyre më i madh është se korrupsioni, mungesa e transparencës dhe pandëshkueshmëria kërcënojnë të ardhmen e fëmijëve të tyre. Listat e paraqitura nga partitë nesër do të na tregojnë nëse Udhëheqësit shqiptarë e kanë kuptuar mesazhin nga SHBA, nëse ata janë të përkushtuar për anëtarësimin në BE dhe nëse janë të gatshëm të marrin vendime të vështira të nevojshme për një të ardhme më demokratike dhe të prosperuar për Shqipërinë. Ne presim që krerët e partive të demonstrojnë lidershipin e vërtetë.

Ne do t’i bëjmë përgjegjës drejtuesit e partive. Ne gjithashtu do të mbështesim fuqimisht Komisionin Qendror të Zgjedhjeve ndërsa shqyrton dorëzimin e listave të kandidatëve, e cila është një detyrë që duhet të ndërmerret para së gjithash në emër të votuesve shqiptarë. /Top Channel

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara