Google ADS

Kaosi në Kuvendin e Shqipërisë, përjashtohen shtatë deputetë të PD-së

17:56 | 11 Dhjetor 2023
E.H

Sekretariati për Etikën në Kuvendin e Shqipërisë ka përjashtuar shtatë deputetët e Partisë Demokratike, Ervin Salianji, Luan Baçi, Asllan Dogjani, Bledion Nallbati, Lefter Gështenja, Isuf Çela dhe Xhelal Mziu.

Ishte Partia Socialistë që iu drejtua “Etikës” me firmat e shtatë deputetëve të mazhorancës.

Socialistët thanë se deputetët e Partisë Demokratike prej më shumë se dy muajsh me sjelljet e tyre kanë cënuar zbatimin e rregullt të seancave plenare, si dhe janë konfliktuar fizikisht me punonjësit e Gardës, duke hedhur flakadanë e kapsolla në sallën e Kuvendit të Shqipërisë

Përjashtimi me 10 ditë duket se do të jetë i fundit për deputetët e PD, pasi me miratimin në 14 dhjetor të ndryshimeve të propozuara nga socialistët të rregullores së re të Kuvendit për raste të ngjashme, demokratët do të përjashtohen deri në dy muaj nga punimet e Parlamentit./tvklan.al

Shpërndaje në rrjete sociale