Uleni sasinë e kafesë pasi ka këto efekte anësore në shëndetin tuaj

07:07 | 14 Nëntor 2018

Për disa njerëz të zgjohen nga gjumi pa pirë njëhëere kafen është diçka që thjesht nuk funksionon dhe nuk do ta bënin kurrë, e për disa të tjerë është thjesht normale, nuk ka një rrugë të mesme për këtë!

Por teprimi si në ushqime po ashtu dhe në pije është gjithmonë i gabuar. Më poshtë janëefektet që sjell kafeja në momentin që teprohet: Marrja e një doze të tepruar kafeine nuk e ndihmon aspak procesin krijues. Përveç kësaj, ajo nuk ju ndihmon as për të fjetur.Një studim eksperimental i kryer nga Universiteti i Nevadas ka treguar se efekti i kafeinës në një femër, mund të pengojë funksionin e disa qelizave të tubave të vezoreve, duke e bërë pothuajse të pamundur fekondimin.

Të pish shumë kafe, paraqet tendencën e shfaqjes së njollave të errëta mbi dhëmbët e parë. Kjo pasi kafja dëmton smaltin e tyre. Një tjetër studim nga Universiteti i Shkencave Psikologjike, “La Trobe University”, ka thënë se, pirja e sasive të tepruara të kafes, mund të shkaktojë halucinacione, për të parë gjëra që nuk ekzistojnë në realitet.Nivelet e larta të kafeinës mund të çojnë në aritmi të forta zemre. Kjo është deklaruar nga një studim i Universitetit të Modenas dhe Reggio Emilias, sipas të cilit ky është shkak për të mos e tepruar me të.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara