Problemet me veshka shfaqen përmes këtyre simptomave

08:23 | 13 Mars 2020

Përkundër dietave të shëndetshme dhe jetës në aktivitet që bëni, trupi juaj mund të jap shenja që disa nga organet nuk janë duke funksioniuar.

Shumë njerëz që kanë problem me veshka, mund të mos dinë asgjë, për shkak të neglizhencës që bëjnë ndaj simptomave, transmeton portal arbresh.info

Portal arbresh.info sjell simptomat që tregojnë se keni problem me veshka.

Dhimbje në shpinë

Një nga shenjat e para të dukshme që tregojnë një problem në veshka është dhimbja e shpinës. Infeksioni i veshkave mund të shkaktojë dhimbje të forta në pjesën e mesme dhe të sipërme të shpinës, sipas Klinikës Cleveland.

Urinimi i shpeshtë

“Nëse filtrat e veshkave janë të dëmtuar, mund të shkaktojë një nxitje të shpeshtë për të urinuar, veçanërisht gjatë natës,” thotë Dr. Rene Mattheës. Duke pasur parasysh që urinimi i shpeshtë shoqërohet edhe me probleme shëndetësore si diabeti dhe infeksionet e traktit urinar, kjo simptomë sigurisht që kërkon vizitë te mjeku, transmeton portal arbresh.info

Flluska në urinë

Shpesh kur funksionimi i veshkave është i dëmtuar, urina përmban flluska, sqaron mjeku. “Kjo shkumë është e ngjashme me shkumën që shihni kur mutatoni vezët, sepse urina përmban albumin, që është e njëjta proteinë që gjendet tek vezët”, tha ai.

LEXO EDHE: Shëndeti i veshkave, kura me limon dhe majdanoz që funksionon

Gjaku në urinë

Ky është një tjetër simptomë e zakonshme e sëmundjes së veshkave. Nëse vëreni gjak në urinën tuaj, është e rëndësishme që të vizitoni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.

Marrëmendje

Sipas Institutit Kombëtar të Diabeteve dhe Sëmundjeve të tretjes dhe veshkave, pacientët me insuficiencë renale shpesh zhvillojnë anemi për shkak të zvogëlimit të prodhimit të eritropoietinës (EPO), një hormon që zakonisht drejton prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Një simptomë e zakonshme e sëmundjes së veshkave është ligështimi, marrëmendja, dhimbja e kokës dhe simptomat tjera që përfshijën dobësi.

Kruajtja kronike

Dëmtimi i veshkave mund të shkaktojë kruajtje të rëndë, një simptomë që nuk duhet kuptuar lehtë. Një studim i botuar në revistën Seminaret në Nefrologji zbuloi se 40 përqind e pacientëve kishin kruajtje të rëndë në fazat e fundit të sëmundjes së veshkave.

Ëntja e këmbëve dhe e duarve

Për shkak se veshkat nuk funksionojnë si duhet për filtrimin e ujit të tepërt nga trupi, shkakton ënjte të krahëve, duarve dhe këmbëve, veçanërisht të nyjeve.

Gjakderdhje në hundë

Granulomatoza me polangjit (GPA) është një sëmundje që karakterizohet nga ënjtja e enëve të gjakut në veshka, hundë, sinuse, fyt ose mushkëri. Sipas Fondacionit Amerikan të Veshkave, shenja e parë e kësaj gjendje janë zakonisht mushkëritë e shpeshta. Edhe pse GPA jo gjithmonë ndikon në veshkat, ajo mund të çojë në sëmundje kronike të veshkave ose madje edhe në dështim të veshkave, kështu që është e rëndësishme të bisedoni me mjekun tuaj nëse lëngjet e hundës bëhen një dukuri e rregullt./arbresh.info/