Pija 800 vjeçare që shëron të gjitha sëmundjet e zemrës

22:42 | 8 Gusht 2017

Krijuesi i kësaj recete është murgu i famshëm Hildergard von Bingen, i cili ka jetuar 800 vite më parë dhe ndërroi jetë në moshën 81 vjeçare.

Ai këshilloi që çdo familje duhet t’a ketë këtë recetë në mënyrë që të ruajë shëndetin e zemrës, transmeton portali arbresh.info

Kjo pije këshillohet të konsumohet kur keni probleme me zemër.

Përbërësit:

10 tuba majdanozi ( pa rrënjë)
1 litër verë e kuqe ose e bardhë e shtëpisë
2 lugë uthull
300 gr mjaltë natyral

Përgatitja:

Vendosni gjethet e freskëta të majdanozit së në verë të kuqe ose të bardhë dhe shtoni uthullën. Përzijeni në masë të ngrohtë deri sa të bën shkumë të lehtë. Më pas shtoni mjaltin dhe lini të zihet ngadalë për 4 minuta. Tendoseni verën dhe vendoseni më pas në shishe të qelqit të ngrohta.

Përdoreni këtë ilaç çdo ditë, duke marrë një lugë gjelle, deri në ndërprerjen e simptomave. Për sëmundje më serioze, konsumoni më gjatë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara