Ndryshoni zakonet tuaja për të mirën e shëndetit

10:56 | 13 Tetor 2021

Me kalimin e viteve, këshillat ushqyese kanë ndryshuar nga ‘hani pak dhe shpesh’ në “hani më pak”.

Nuk është çudi që ne mund të përfundojmë të trullosur dhe të hutuar për atë që me të vërtetë përbën një dietë të shëndetshme, ushqyese.

Gjëja që duhet mbajtur mend në lidhje me fushën minerare ushqyese është se secili prej nesh është i ndryshëm, dhe megjithëse ka rregulla të përgjithshme për ushqimin e shëndetshëm që do të zbatohen për të gjithë ne, sikurse janë ngrënia e perimeve, marrja e yndyrnave të shëndetshme dhe proteinat e mjaftueshme, transmeton portal arbresh.info

Nuk është e thënë që të merrni masa drastike dhe të mbani dietë, por thjesht duhet të kuptoni gjërat që janë të mira për shëndetin tuaj.

Këtu janë disa ide që mund t’i provoni:

Koha e mëngjesit

Studimet e fundit janë të favor të shtrirjes së agjërimit tonë brenda natës në të paktën 12 orë. Nëse jeni tifoz për mëngjesin, provoni ta ndryshoni dhe të hani një orë pas orarit dhe shikoni se si ndiheni. Ndryshoni rutinën tuaj të mëngjesit dhe bëni diçka pak më ndryshe me orën e parë të ditës tuaj. Shkoni për një shëtitje rreth bllokut para se të hani mëngjes, ndoshta hani mëngjes kur të ktheheni nga vrapimi, fundja shkoni në punë më heret dhe hani mëngjesin atje.

Ndërroni karbohidratet me proteina

Tradicionalisht ne e fillojmë ditën tonë me vakt më të lartë të karbohidrateve sikurse janë drithërat, por ideale është që të zëvendësoni karbohidratet me proteina, në mënyrë që të merrni energjinë e duhur. Për shembull, kur hani drithëra, shtoni një lugë gjelle me fara ose arra, ose merrni një fetë bukë thekre ose bukë thekre me dy vezë të fërguara në vend të një veze të zier. Bëni një ribalancim të lehtë, transmeton portal arbresh.info

Hiqni dorë nga të ngrënit aty-këtu

Nëse në orën 10 të mëngjesit ju hani një biskotë, sepse doni bëni pak pushim nga puna, atëherë jeni duke bërë gabim. Zakonisht njerëzit e mërzitur hanë pa rregull. Hiqni dorë nga biskotat me sheqer dhe pini një çaj bimor, ndryshoni rutinën e pasditës duke bërë shëtitje pas kohës së ngrënies. Nëse vazhdoni të ndjeheni të uritur, duhet të dëgjoni trupin tuaj dhe të bëni kujdes me ushqimin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara