Mandarinat janë të mira për shëndetin e zemrës dhe humbjen e peshës

15:42 | 5 Dhjetor 2020

Stinës së vjeshtës, përpos ngjyrave që sjell i gëzohemi edhe për frutat.

Ndër to është edhe mandarina, e cila është simbol i vjeshtës, prandaj duhet ta konsumoni sa më shumë.

Përfitimet shëndetësore të mandarinës të mëdha. Ndihmon në kontrollimin e kolesterolit të keq dhe mbron zemrën Përveç kësaj, mandarina përmban pektinë, një përbërje që parandalon rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe kështu ndjenjën e urisë, transmeton portal arbresh.info

Ndërsa zgjat ndjenjën e ngopjes, rekomandohet për këdo që dëshiron të heqë qafe kilogramët e tepërt. Mandarina është e pasur me vitaminë C, kalcium, magnez, kalium, zink, vitamina B dhe minerale që kanë një efekt pozitiv në shëndetin e trurit duke përmirësuar funksionet e tij dhe duke kontribuar në kujtesë dhe përqendrim më të mirë.

Kërkimet e fundit tregojnë gjithashtu se mandarinat përmbajnë substancën nobiletin, e cila ndihmon në luftimin e mbipeshes, mbron shëndetin arterial dhe mbron nga diabeti tip 2.

Edhe lëvorja e mandarinës nuk duhet të hidhet, sepse është e pasur me vajra esencial shërues. Kokat aromatike mund të copëtohen, të thahen dhe të ruhen, të vendosen në çajra gjatë dimrit ose të përgatisin një banjë aromatike anti-stres prej tyre.

Sigurisht, duhet të përdoret vetëm lëvorja e frutave të rritura organikisht, pa spërkatje./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara