Kura e murgjëve budistë që bën mrekulli për të gjithë trupin

01:53 | 8 Gusht 2017

Kjo është kura më e thjeshtë që ju mund të përgatisni. Për herë të parë kjo kurë është përdorur 2000 vjetë më parë dhe shëron diabetin, kolesterolin, forcon sistemin imunitar dhe pastron gjakun.

Gjithashtu parandalon tumoret e ndryshme, përmison vizionin dhe rigjallëron qelizat e trupit, shkruan arbresh.info

Fakti më interesant që lidhet me këtë kurë është se receta u gjet në një manastir të lashtë në Tibet, e shkruar në pllaka argjile.

Më poshtë mund të lëxoni se çfarë u nevoitet për të përgatitur këtë kurë:

Përbërësit:

1kg limona
300gram hudhra

Përgatitja:

Hudhrat dhe limon e përzieni me mikser. Pasi të jenë miksuar, vendosni përbërësit në një enë që ka ujë 1.5 litra dhe vendoseni në zjarr për 15-20 minuta, shkruan arbresh.info

Më pas largoni enën nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Pasi të jetë ftohur, lëngun e fituar e vendosni në një enë qelqi dhe e mbuloni me letër alumini.

Përdoreni kurën çdo mëngjes në një stomak bosh, për 25 ditë.  Mjafton një lugë e madhe.

Pas 25 ditësh pushoni 10 ditë, pastaj përsëriteni prap procedurën. /Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme