3 mënyra natyrale si të shpërbëni dhe të parandaloni krijimin e gurëve në veshka

02:26 | 18 Maj 2017

Gurët e veshkave prekin rreth 10% të popullsisë, por është më e zakonshme tek meshkujt që janë në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Gurët në veshkat formohen kur përqendrimi i natriumit, kalciumit dhe acidit uric rritet deri ne ate pika sa nuk mund të eleminohen më nga trupi . Kur këto substanca bashkohen sëbashku, ato mund të formojnë gurë në veshka, transmeton indeksonline.

Simptomat që paralajmërojnë praninë e gurëve në veshkat tuaja përfshijnë urinim të shpeshtë, djersitje të tepruar, të vjella dhe të përziera.Në mënyrë që të parandaloni krijimin apo zmadhimin e këtyre gurëve është mirë të ndiqni këshillat e mëposhtme.

Lëng limoni dhe vaj ulliri

Limoni përmban acid limoni që mund të ndihmojë në shpërbërjen e gurëvë në veshka veç e veç. Nga ana tjetër, vaji i ullirit mund të ndihmojë në lehtësimin e kalimit të gurëve në uretër. Ju duhet të shtoni lëng limoni dhe vaj ulliri në një gotë me ujë e ta pini. Ky trajtim duhet të bëhet vetëm për tre ditë. Nëse gjendja juaj mbetet e njëjtë, konsultohuni me mjekun tuaj.

Çaji i hithrës

Kjo bimë djegëse është një diuretik i fortë e është i pasur në përbërës antibaklterialë që pastrojnë trupin nga toksinat e veshkat nga depozitimet minerale. Ju duhet të pini dy deri në tre gota çaji hithrash për të eleminuar gurët në veshka.

Uje kokosi

Uji i kokosit ka kalium që mund të shndërrojë urinën tuaj acidike në alkaline në mënyrë që të shpërbëjë gurët.

Shpërndaje në rrjete sociale