Radev pret të mos ketë diskriminim të bullgarëve në RMV

18:00 | 22 Korrik 2021

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev theksoi pret të mos ketë diskriminim ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut.

“Pres të përfundojnë diskriminimet ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. Gjuha e urrejtjes presim që të hiqet nga librat e historisë”, tha Radev.

Ai u shpreh i bindur se me përpjekje të përbashkëta do të përshpejtohet procesi eurointegrues i Maqedonisë së Veriut.

Ndryshe, Bullgaria kushtëzon Maqedoninë e Veriut për në Bashkimin Evropian për shkak të kontesteve historike rreth disa figurave historike, gjuhës dhe identitetit./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara