Ofendimet për ”Shqiptarët e mallkuar” nuk munguan as në protestën për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

09:20 | 14 Qershor 2018

Të vetëquajtur si ”Vëllazëria kristiane” qindra protestues dje kanë dalë në protestë për të kundërshtuar ndryshimin e emrit të Maqedonisë.

”Trekëmbësh”, ”Tradhëtarë”, ”Varje”, ”Maqedoni antike” dhe shumë ofendime e mallkime për politikanë maqedonas dhe udhëheqës të LSDM-së. Gjorge Ivanov pas refuzimit të pranimit të marrëveshjes nga protestuesit shihej si hero, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Edhe shqiptarët, si çdo ngjarje tjetër në Shkup, nuk mbetën pa u ofenduar. ”Le të kuptojnë shqiptarët e mallkuar se emri nuk do të ndryshohet”. këndohej nga protestuesit.

Pas kësaj, mbrëmë ka pasur reagime në rrjetet sociale për të dënuar këto ofendime makabre.

Протест пред Собранието против договорот за името.

Gepostet von Radio Slobodna Evropa na Makedonski am Mittwoch, 13. Juni 2018

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara