Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani para gjumit

08:41 | 17 Mars 2022

Kur vendosni të humbni peshë, gjëja e parë që eliminoni nga rutina juaj janë vaktet e natës.

Edhe pse shumë njerëz besojnë se ngrënia para gjumit mund të shkaktojë shtim në peshë, kjo në fakt duket të mos jetë e vërtetë.

Në bazë të këtij qëndrimi, asnjëherë nuk duhet të shkoni në shtrat të uritur, por patjetër duhet t’i kushtoni vëmendje asaj që hani.

Nëse jeni të interesuar se çfarë i ndodh trupit kur shkoni në shtrat të ngopur, në vijim është përgjigja:

Sasi të vogla dhe të shëndetshme të ushqimit para gjumit, mund t’ju ndihmojnë të humbni kilogramët e tepërt. Trupi ka nevojë për energji ndërsa flini, kurse darka do t’ju ndihmojë të frenoni urinë dhe të shmangni ngrënien e tepërt me ushqime të pashëndetshme.

Studimet kanë treguar se qumështi i drithërave në mbrëmje dhe drithërat e plota mund t’ju ndihmojnë të humbni mesatarisht pak më shumë se gjysmë kilogrami.

Shkuarja në shtrat me stomakun bosh mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe mungesa e gjumit shkakton shtim në peshë dhe sëmundje të zemrës. Në vend që të keni shumë uri, zgjidhni një meze të lehtë dhe të shëndetshme para gjumit për të bërë një gjumë të mirë.

Shpërndaje në rrjete sociale