Google ADS

Sa vota i dha diaspora Vetëvendosjes në Mitrovicë?

17:47 | 24 Tetor 2021
F.T

Votat e diasporës në Mitrovicë kanë shkuar më së shumti për Vetëvendosjen.

Sipas Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve në Mitrovicën e Jugut, kandidati i LVV-së për kryetar, Agim Bahtiri ka marrë më së shumti vota (69) nga diaspora, pasuar nga Bedri Hamza i PDK-së, i cili i ka marrë 40 vota.

Nga votat e diasporës, kandidati i LDK-së për kryetar të Mitrovicës, Armend Agolli ka marrë 19 vota.

Këto vota nuk ndryshojnë asgjë në rezultatin e Hamzës, i cili ka arritur të fitojë këtë komunë që në raundin e parë, transmeton arbresh.info.

Bedri Hamza nga PDK-ja do të jetë kryetari i ri i Mitrovicës së Jugut. Votat e rregullta për kryetar komune që tashmë janë numëruar, janë shumica për të. Ai ka marrë t’i marrë mbi 53,86% të votave të rregullta, duke e shmangur kështu balotazhin.

Bahtiri humbi zgjedhjet duke marrë 34,40% të votave të rregullta. I treti doli kandidati i LDK-së, Armend Agolli, i cili ka marrë 11,74% të votave. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale