Partia Socialiste e Portugalisë fiton bindshëm zgjedhjet e parakohshme parlamentare

10:49 | 31 Janar 2022

Partia Socialiste e Portugalisë (PS) fitoi zgjedhjet parlamentare të së dielës me një shumicë të plotë

Me më shumë se 99% të votave të numëruara, PS, e udhëhequr nga kryeministri Antonio Costa, kishte siguruar 41.68% të votave, 14% më shumë se rivali i tyre më i afërt, Partia Social Demokrate (PSD) e qendrës së djathtë, shkruan EuroNews transmeton arbresh.info

Zgjedhjet e parakohshme u shkaktuan dy muaj më parë kur ligjvënësit kundërshtuan projektligjin e shpenzimeve të qeverisë së pakicës socialiste dhe presidenti i vendit shpërndau parlamentin.

Pjesëmarrja ishte në më shumë se 57.9% – nëntë pikë përqindjeje më e lartë se në 2019, pavarësisht nga pandemia COVID-19. /arbresh.info/