Ardian Gjini thotë se AAK mund të bëjë koalicionin qeverisës me VV’në

23:46 | 25 Dhjetor 2020

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, partitë politike në vend kanë nisur përgatitjet për zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Nënkryetari i parë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe njëkohësisht kryetar i komunës së Gjakovë, Ardian Gjini nuk e përjashtoi mundësinë e një bashkëpunimi me Lëvizjen Vetëvendosje.

AAK’ja në zgjedhjet e fundit politike të 6 tetorit 2019 doli forcë e katërt politike, e nisi si opozitë dhe përfundoi në qeveri. Sipas kryetari të Gjakovës kjo ndodhi nga situata në të cilën ndodhej vendi.

“Po mendoj se mënyra si ka rrjedhur qeverisja e LDK’së me Lëvizjen Vetëvendosje të z. Kurti ka qenë e vendosur që do të prishej si koalicion dhe qeveri”, thotë kryetari i Gjakovës.

“Tani edhe njerëzit edhe partitë mësojnë, por unë ende vazhdoj të besoj që ka pasur paaftësi në qeverisje, janë marrë vendime të thjeshta”, shprehet ai.

Gjini u ndal dhe te negociatat mes Serbisë dhe Kosovës dhe ndau për “Balkan Talks” mendimin e tij për këto negociata.

“Zgjedhja më e shpejtë dhe e mirë mes Kosovës dhe Serbisë është te rritja e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Amerikës”, shprehet Gjini./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara